Dobra praktyka

Biuletyn 3. Latajmy Bezpiecznie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią trzeciego biuletynu Zespołu Latajmy Bezpiecznie.

Biuletyn 2 Latajmy Bezpiecznie

Zachęcamy do pobrania, rozdystrybuowania wśród znajomych lotników i lektury drugiego Biuletynu przygotowanego przez Zespół Latajmy Bezpiecznie. Tym razem skupiamy się na technice, dobrej praktyce lotniczej związanej z lataniem szybowcowym i samolotowym lataniem trasowym, zachęcamy do rozpoczęcia przygody z akrobacją lotniczą i podejmujemy próbę zebrania najcenniejszych osiągnięć nauki w zakresie zarządzania pracą załogi w kokpicie i Human Factor.

Biuletyn Latajmy Bezpiecznie

Zachęcamy do zapoznania się z treścią Biuletynu przygotowanego przez Zespół Latajmy Bezpiecznie.

Zawiera on opracowania dotyczące zagadnień, które zdefiniowaliśmy jako zagrożenia w lotnictwie cywilnym, odrobinę dobrej praktyki lotniczej i zachętę do kierowania się w lotnictwie zasadami Just Culture.

ULC w sprawie dronów w CTR (i nie tylko)

25 marca 2014 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisał komunikat w sprawie naruszania przepisów dotyczących zasad wykonywania lotów modelami latającymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi.  Komunikat został wydany w związku z przypadkami naruszania przepisów dotyczących zasad wykonywania lotów modelami latającymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Wskazuje on podstawy prawne wykonywania lotów modelami oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi o maksymalnej masie startowej nie większej niż 25 kg - w zasięgu wzroku. Wskazano ponadto podstawę prawną regulującą obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe.

Poniższy komunikat związany jest ze Zgłoszeniem 1/2014.

Załączniki:
Pobierz plik (komunikat_uav.pdf)komunikat_uav.pdf

Jakich zgłoszeń oczekujemy

Do Zespołu Latajmy Bezpiecznie wciąż napływają nowe zgłoszenia. Bardzo za nie dziękujemy. Póki co, najwięcej jest zgłoszeń dotyczących błędów systemowych związanych z funkcjonowaniem lotnictwa cywilnego w Polsce. Część ze zgłoszonych problemów, dzięki współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, udaje nam się rozwiązać - za to wielkie podziękowania dla tych instytucji. Jednak czy o takie Zgłoszenia chodzi w just culture? Do refleksji nad tym zapraszamy poprzez nasz artykuł, który został opublikowany w miesięczniku Przegląd Lotniczy.

Załączniki:
Pobierz plik (podziel_sie_PLAR.pdf)podziel_sie_PLAR.pdf