18/2010 Powiększanie CTR a latanie na sąsiadującym lotnisku klubowym

Opis zgłoszenia

Przez zupełny przypadek wpadł mi w ręce projekt wprowadzenia TMA i zmniejszenia rozmiarów CTR lotniska Bydgoszcz EPBY. I jestem bardzo mocno  zdziwiony, że projekt ten nie przewiduje zmniejszenia rozmiarów jego wschodniej granicy.

Od wielu lat można powiedzieć borykam się z tym CTR jako pilot samolotowy i szybowcowy wykonując loty z lotniska EPTO Toruń.

CTR lotniska EPBY to jak nietrudno zauważyć jeden z największych w FIR Warszawa i do tego umiejscowiony w centrum kraju. Od strony wschodniej CTR sąsiaduje z ATZ Torunia, od ARP lotniska Bydgoszcz do wschodniej granicy CTR jest bagatela ponad 35 km.

A ATZ EPTO bezpośrednio sąsiaduje z CTR EPBY i w praktyce jak się krąg nieznacznie rozciągnie IV zakręt do pasa 11 lub I zakręt do pasa 29 na EPTO to bez problemu wpada się w CTR bydgoskiego lotniska. Dlatego mocno się zdziwiłem jak zobaczyłem plany, w których w ogóle nie zaistniał pomysł zmniejszenia CTR od wschodniej strony.

A teraz kilka faktów:

  1. Przy przewadze wiatrów zachodnich większość szybowców latających w ATZ EPTO i tak narusza CTR EPBY i szuka tam ładnych Cu pod wiatr.
  2. Wielokrotnie przylatujące samoloty naruszają CTR EPBY aby sobie skrócić np. drogę do EPTO.
  3. Sam wielokrotnie byłem zmuszony do takich lotów gdzie nie było czasu na nawiązanie łączności z TWR, a po prostu była konieczność „lekkiego” naruszenia CTR EPBY – co będzie przeszkadzał samolot wykonujący lot do pożaru na 150 m ponad 35 km od lotniska kontrolowanego poza osią pasa w CTR?

Na przykład  „wycięcie” powiedzmy około 10 kilometrowego pasa pomiędzy ATZ EPTO a CTR EPBY i stworzenie tym samym pasa przestrzeni G, umożliwi bezpieczniejsze wykonywanie operacji dolotu do EPTO, swobodniejsze wykonywanie lotów szybowcowych i jednocześnie stworzy coś w rodzaju bramy do przedostania się samolotów wykonujących loty z południa na północ i odwrotnie bez konieczności wlatywania w ATZ EPTO(w którym to od paru miesięcy jest aktywowana strefa spadochronowa do 4000m) lub CTR EPBY.

Myślę, że moje propozycje będą miały wpływ na ułatwienie wykonywanych lotów i podniosą bezpieczeństwo lotów w tym rejonie(na pewno zmniejszą się mniej lub bardziej zamierzone naruszenia CTR bez składania planu lotu- co wiem na pewno, że odbywa się nagminnie i prawie codziennie), oraz usprawnią ruch VFR z ominięciem CTR EPBY.