08/2011 Niewidoczny nocą punkt Whiskey (EPWA)

Opis zgłoszenia

W czasie lotów nocnych trasą dolotową VFR do Okęcia, punkt Whiskey położony na zachód od lotniska Okęcie jest całkowicie niewidoczny z powietrza.

W AIP jest opisany jako obiekt charakterystyczny „wieża radaru”. Faktycznie, jest on dobrze rozpoznawalny jako obiekt terenowy, ale tylko w dzień. W nocy zupełnie się nie sprawdza. Oświetla go jedynie jedna czerwona lampka antykolizyjna, której nie sposób dojrzeć wśród świateł zabudowań Raszyna.

Uważam, że może to spowodować realną sytuację niebezpieczną kiedy to pilot – zwłaszcza ten, który po raz pierwszy przylatuje na Okęcie - nie odnalazłszy punktu Whiskey niebezpiecznie zbliży się do pasów startowych lotniska Okęcie. Co gorsze, na punkcie tym opiera się procedura oczekiwania położona blisko Okęcia. Trudno więc mówić o jego funkcji utrzymywania oczekujących statków powietrznych w bezpiecznej odległości od lotniska, skoro jest on niewidoczny.

Wydaje mi się, że najprostszym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być podświetlenie tej budowli w sposób, w jaki w centrum miast iluminowane są np. obiekty zabytkowe. Potrzeba by było do tego zaledwie kilku mocnych lamp oświetlających ze wszystkich stron z ziemi tę budowlę.

Aby podnieść nocną rozpoznawalność punktu Whiskey proponuję także do oświetlenia wieży radaru użyć nie występującego w okolicy koloru światła. Np. oświetlić go na zielono lub niebiesko i stosowny zapis o tym umieścić w AIP.

Od Zespołu

25 kwietnia odbyło się spotkanie Zespołu „Latajmy Bezpiecznie” z przedstawicielami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Omówiono na nim m.in. zgłoszeie 08/2011.

Tuż obok obecnego punktu WHISKEY będzie niebawem otwarte dobrze widoczne z powietrza, oświetlone w nocy skrzyżowanie autostrady z wiaduktem lokalnej drogi nad nią przechodzącym. PAŻP przychyla się do pomysłu zmiany lokalizacji punktu WHISKEY gdy tylko budowa zostanie ukończona.

Załączniki:
Pobierz plik (6_2011_Whiskey_EPWA.pdf)6_2011_Whiskey_EPWA.pdf