12/2011 Dostępność dla pilotów danych meteo ze stacji GDDKiA

Opis zgłoszenia

Miałbym taką sugestię żeby dane ze stacji meteo automatycznych oraz dane z drogowych stacji meteo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad udostępniać dla pilotów. W tym drugim przypadku chodzi głównie o wilgotność, temperaturę oraz widzialność (ta ostatnia nie jest dostępna na stronie www GDDKiA, ale widziałem w raporcie z wypadku LPR Mi-2 pod Wrocławiem, że takie wartości widzialności są również mierzone). Zapewne będzie problem, iż nie są to urządzenia certyfikowane dla lotnictwa, ale bez wątpienia nawet jako pomocnicze źródło informacji (nie do zastosowania operacyjnego) mogłoby znacznie zwiększyć świadomość pilotów, co do rzeczywistych warunków meteo, a to zawsze podnosi poziom bezpieczeństwa.

Trochę absurdem jest, że do badania wypadku dane tego typu są dostępne natomiast do planowania lotu nie!

Od Zespołu

W dniu 15.05.2012 r. podczas przejazdu autostradą A4 na trasie Katowice – Zgorzelec szczególną uwagę poświeciłem zamontowanym stacjom meteo ich lokalizacji. Większą część z nich można uznać za sensie „metrologicznym” za zamontowane i zlokalizowane prawidłowo, ale są też takie, jak na załączonych zdjęciach.

Sposób umiejscowienia tych stacji powoduje, iż mierzą one prawidłowo kierunek wiatru wzdłuż drogi, co dla drogowców jest wystarczające, dla pilota już nie.

Zalecenia

W przestrzeni G wykonujemy loty na własną odpowiedzialność, korzystanie pomocnicze z opisanych stacji nie jest zabronione. Jednak zalecamy korzystanie z informacji i komunikatów meteo przeznaczonych dla lotnictwa. Dane ze stacji meteo GDDKiA są ogólnodostępne na stronie:

www.gddkia.gov.pl/mapa-kamer-monitorujacych

Adam Kloska