17/2011 Chińskie lampiony

Opis zgłoszenia

W ciągu ostatniego tygodnia na terenie lotniska Bydgoszcz-Szwederowo znaleziono dwa tzw. "chińskie lampiony". Jeden z nich znajdował się w pobliżu drogi startowej, drugi natomiast na podejściu 26. W naszej opinii lampiony te stanowią zagrożenie dla lądującego/startującego statku powietrznego (ryzyko uderzenia w taki lampion, wpadnięcia do silnika), jak również zwiększają ryzyko w zakresie FOD, gdyż w sposób niekontrolowany mogą znaleźć się na terenie pola naziemnego ruchu lotniczego.

Niestety, w obecnej sytuacji prawnej brakuje podstaw aby zabronić używania takich przedmiotów, jak również brakuje świadomości zagrożenia dla bezpieczeństwa u osób ich używających.

Od Zespołu

Jak dotąd (05.05.2012), w bazie danych PKBWL znajduje się tylko jeden raport o "chińskim lampionie" (mini balonie na ogrzane powietrze), jako o zagrożeniu w ruchu lotniczym. Z – być może subiektywnych – wrażeń członków Zespołu wynika jednak, że problem narasta. Nie bardzo wiadomo, jak do ludzi nie związanych z lotnictwem dotrzeć z informacją o zagrożeniu związanym z wypuszczaniem lampionów. Wygląda na to, że media interesują się wyłącznie przypadkiem, kiedy mamy katastrofę – zapobieganie nie jest dla prasy, radia i TV aż tak interesujące...