19/2011 Tablet w kokpicie

Opis zgłoszenia

Proszę o zajęcie stanowiska w kwestii nurtującej coraz więcej pilotów lotnictwa ogólnego, a dotyczącej wykorzystywania w operacjach GA urządzeń elektronicznych typu: TABLET.
Stanowią one niewątpliwą wygodę, a biorąc pod uwagę łatwość w dostępie do - co najważniejsze - aktualnych informacji, nie pozostają bez znaczenia dla bezpieczeństwa operacji, w związku z którymi są używane.
Możliwości wykorzystania tych urządzeń są bardzo szerokie, nie mniej jednak w środowisku lotniczym brakuje pewności, co do tego czy wykorzystywanie tego rodzaju urządzeń jest zgodne z prawem.
Chciałbym nadmienić, że FAA oprócz sprawdzania sytuacji meteorologicznej i NOTAMów, dopuściło produkt Apple'a czyli iPad'a do wykorzystania jako źródło odczytywania map lotniczych. Stanowi to niewątpliwie przełom.
Tym samym pojawiają się pytania dotyczące dokumentacji wymaganej na pokładzie statku powietrznego:

- czy informacje meteorologiczne muszą być wydrukowane, czy podążając za retoryką Aneksu 6 Część II - mają być sprawdzone?

- czy NOTAMy muszą być wydrukowane?

- czy mapa musi być w wersji papierowej?

- czy instrukcja przechwytywania statku powietrznego musi być w wersji papierowej?

- czy checklisty muszą być w wersji papierowej?

Pozdrawiam i czekam na szybką i wyczerpującą odpowiedź w tym zakresie.

Od Zespołu

W sprawie Zgłoszenia 19/2011 Zespół Latajmy Bezpiecznie wystosował pismo do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Na nasze zapytanie dostaliśmy odpowiedź z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Można się z nią zapoznać klikając w poniższy link.