20/2011 KWK Marcel i inne przeszkody

Opis zgłoszenia

Chciałem zgłosić do Was obiekt, który jest jednym z najwyższych w regionie, nie posiadającym oznakowania przeszkodowego. Obiekt znajduje się w Radlinie. Należy do Elektrociepłowni Marcel i ma 79 metrów [50*02'36''N 18*29'03''E 285+79 metrów, czyli ok. 364 m AMSL]. 
Nie wiem czy jest przeszkodą lotniczą w myśl obowiązującego prawa, aczkolwiek komin EC Marcel dawniej miał malowanie przeszkodowe, więc być może kiedyś był uznany za przeszkodę lotniczą. Dziś nie ma malowania ani oświetlenia, pomimo że w odległości 1 km od niego niższe szyby KWK Marcel takie oświetlenie posiadają. Być może właściciel po prostu obowiązek oznakowania zaniedbuje. Podobnie nie wiem dlaczego komin EC w Zabrzu 200 metrów wysokości wg AIP nie posiada oznakowania dziennego [50*17'56''N 18*48'44'']. Tak wysoki obiekt chyba powinien być pomalowany. 
Jako pilot amator chciałem również zapytać o wykazy przeszkód lotniczych poniżej 100 metrów AGL. Na AIP VFR Poland nie ma takiego wykazu co dla samolotów komunikacyjnych nie jest zagrożeniem ale w lotnictwie ultralekkim powoduje to - wydaje mi się - pewne zagrożenia. Nie mogę znaleźć nigdzie wykazu przeszkód lotniczych w Polsce poniżej 100 m AGL. Wykaz taki np. wg województw mógłby znajdować się w zbiorach AIP VFR Polska. Z tego powodu również nie wiem czy w/w komin jest przeszkodą lotniczą. Czy nie można by publikować wykazów obiektów powyżej 50 metrów AGL uznanych przez ULC za przeszkody w AIP VFR Poland?

Od Zespołu

Sprawę przekazaliśmy zarządom obu przedsiębiorstw.

Od Zespołu

Z przyjemnością zamieszczamy zdjęcie świeżo pomalowanego komina EC w Zabrzu