32/2011 Niejasności prawne związane z VFR noc

Opis zgłoszenia

Proszę o przeanalizowanie i wydanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące statusu prawnego AIP Polska. Według tego, co coraz częściej się słyszy w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jest to informator a nie akt prawny.
Między aktami prawnymi, a AIP Polska występują różnice, co powoduje bałagan, ponieważ nikt tak naprawdę do końca nie wie na czym polegać przygotowując operacje lotnicze.

Ponadto proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy można zgodnie z prawem wykonywać lot nocny VFR w Polsce, a jeżeli tak, to:

  1. Na podstawie jakich przepisów?
  2. W jakich przestrzeniach powietrznych?
  3. Według jakich minimów?

Pozdrawiam i czekam na szybką i wyczerpującą odpowiedź w tym zakresie.

Od Zespołu

W tej sprawie Zespół Latajmy Bezpiecznie wydał swoje stanowisko.

Komentarz od Czytelnika

Piszę do Państwa odnośnie zgłoszenia 32/2011 w sprawie regulacji prawnych określających wykonywanie lotów VFR w nocy, a dokładnie Stanowisko Zespołu, które zostało opublikowane. Na końcu tekstu są wątpliwości odnośnie zmniejszania warunków w klasie G (jeżeli właściwa władza ATS nie ustaliła inaczej), zgodnie z tabelą w Załączniku 2.

Tutaj nasuwa mi się pytanie, czy Zarządzający lotniskiem na lotnisku aeroklubowym (niekontrolowanym) nie jest właściwą władzą ATS dla tego lotniska i po analizie bezpieczeństwa nie jest uprawniony do obniżenia warunków w ATZ (klasa G) poniżej 5 km widzialności, tak jak jest to obniżone np. na lotnisku w Elblągu (śmigłowce widzialność 1000 m)? Proszę, w miarę możliwości, o rozwianie moich wątpliwości.

Od Zespołu

Zespół Latajmy Bezpiecznie nie ma kompetencji do wydawania interpretacji, jednak zapytanie przekażemy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w nawiązaniu do przekazanego zapytania i zgłoszenia.

Od Zespołu

W sprawie Zgłoszenia 32/2011 Zespół Latajmy Bezpiecznie otrzymał odpowiedź od Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.