04/2012 Loty paralotniowe w pobliżu górskich ośrodków szybowcowych

Opis zgłoszenia

Jakiś czas temu na grupie dyskusyjnej ava.szybowce toczyła się dyskusja dotycząca zderzenia szybowca z paralotnią i w tym temacie chciałbym podzielić się z Zespołem swoim doświadczeniem.
W zeszłym sezonie szkoliłem podstawowo na szybowcach w jednym z górskich ośrodków. Jak wiadomo
, jednym z ćwiczeń jest wyprowadzanie z korkociągów. W trakcie jednego z takich lotów, po zakończeniu ćwiczenia, uczeń poprosił mnie o wykonanie wiązanki akrobacji podstawowej. Zaczęliśmy od okrążenia w lewo i w prawo aby sprawdzić czy przypadkiem nikogo nie ma w pobliżu, a następnie 2 - 3 zwitki korkociągu i przejście do pętli. Będąc w położeniu plecowym uczeń zadaje mi pytanie „widziałeś tego paralotniarza?!” Na moje pytanie „Gdzie?, usłyszałem: „no pod nami”. Szukam i jest! Paralotnia z jakże widocznym na tle lasu zielonym skrzydłem J.

Dzięki spostrzegawczości ucznia uniknęliśmy zderzenia, a na pewno niebezpiecznego zbliżenia. Co ciekawe, było widać jak pilot paralotni nam macha, chociaż nie jestem pewien czy nam groził czy może pozdrawiał ;).
Tak czy owak, pomimo sprawdzenia przestrzeni przed rozpoczęciem wiązanki nie zauważyliśmy paralotniarza.
Może warto również aby piloci paralotni wyposażyli się w ICOMy i nawiązywali łączność przelatując w pobliżu lotnisk gdzie odbywają się loty
samolotowe i szybowcowe?

Od Zespołu

W zimowym numerze kwartalnika paralotniowego Vario opublikowaliśmy artykuł o tym jak świadomie korzystać z informacji na mapie do lotów VFR na podstawie mapy ICAO 1:500 000 wydawanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Mamy nadzieję, że publikacja ta pomoże w pewnym zakresie podnieść świadomość paralotniarzy dotyczącą konstrukcji polskiej przestrzeni powietrznej i jej dostępności dla lotów paralotniowych.

Załączniki:
Pobierz plik (VFR.pdf)VFR.pdf