08/2012 Słabo oświetlony komin w pobliżu punktu MIKE (EPPO)

Opis zgłoszenia

Mimo, że punkt Mike w rejonie lotniska EPPO to zamek w Mosinie, najlepszym punktem orientacyjnym w dolocie do niego jest komin należący do fabryki mebli o wysokości 150 m (ok. 450 ft). Niestety, podczas lotu w nocy komin ten jest zupełnie niewidoczny. Dopiero w bezpośredniej bliskości można dostrzec trzy słabo świecące czerwone lampy na jego szczycie. Biorąc pod uwagę elewację terenu (ok. 300 ft) oraz wysokość komina (ok. 450 ft), a także nakazaną wysokość przelotu pod TMA 1500 ft AMSL, którą niekiedy kontroler wieży EPKS obniża do 1000-1100 ft, okazuje się że przewyższenie nad przeszkodą może spaść nawet do 250 ft (ok. 85 m!).

Może warto spowodować zamontowanie mocniejszych lamp na szczycie oraz w 3/4 wysokości, jak to jest np. na kominie elektrociepłowni Ostrów Tumski po północnej stronie miasta. W końcu punkt Mike to jeden z istotniejszych punktów w lotach VFR w rejonie Poznania.

Od Zespołu

Ustaliliśmy, że komin posiada wysokość 150 m i prawidłowe oznakowanie dzienne. Wcześniej należał do Swarzędzkich fabryk Mebli. W 2006 r. wszystkie akcje SFM zostały sprzedane firmie Supra JS Sp. z o.o. z Warszawy. Prawdopodobnie komin został na etapie starego oświetlenia - od 2006 r. zmieniły się wymagania dotyczące oświetlenie przeszkodowego. Ze względu na lokalizację komina (Mosina) w pobliżu punktu Mike, niedostatecznie oświetlenie komina zwłaszcza w rejonie lotnisk wojskowego (Krzesiny) i komunikacyjnego (Poznań-Ławica) stanowi poważnie zagrożenie dla lotów VFR. Sprawę przekazaliśmy właścicielowi obiektu.

Załączniki:
Pobierz plik (M1.jpg)M1.jpg
Pobierz plik (M2.jpg)M2.jpg