11/2012 Problemy z zamykaniem FPL na warszawskim briefingu

Opis zgłoszenia

Po krótkim locie z Babic do Łodzi-Lublinka i z powrotem wg VFR zadzwoniłem na briefing warszawski celem zamknięcia planu lotu. Pani mająca w tym czasie dyżur poinformowała mnie o tym, że briefing nie jest służbą zajmującą się zamykaniem planów lotów. Przeprosiłem za brak mojej wiedzy, sugerując się tym, że dzwoniąc na briefing poznański - nigdy nie miałem z tym problemów. 
Pani mająca w tym czasie dyżur poinformowała mnie, że od tego jest FIS, ale nie zrozumiałem do końca - czy mam się udać ponownie w powietrze żeby nawiązać z nim łączność na 119,450
MHz, czy też mam tam zadzwonić. 
Ponieważ planowałem opuścić już teren lotniska - podjąłem próbę nawiązania łączności telefonicznej. Nie posiadając telefonu na FIS Warszawa - zadzwoniłem na FIS do Poznania. Asystent informatora był szczerze zaskoczony tematem z jakim do niego dzwonię i nie był w stanie podać mi numeru na FIS warszawski. 
Postanowiłem zadzwonić ponownie na briefing warszawski z prośbą o telefon na FIS. Będąc już w samochodzie, starałem się podczas jazdy zanotować numer telefonu, następnie wpisać go do telefonu i zadzwonić. 
Szczere zdziwienie wywołał we mnie głos w słuchawce: "Poznań. Słucham?" Okazało się, że ponownie dodzwoniłem się na FIS Poznański - telefon miał kierunkowy 22, co dodatkowo mnie zmyliło.
Zmęczony i skołowany, prawie godzinę po lądowaniu zadzwoniłem na poznański briefing i zamknąłem plan lotu po godzinnym locie VFRem z Babic do Babic. Nie stanowiło to najmniejszego problemu.

Wydarzenia w kolejności chronologicznej:
1. Złożenie planu lotu na lot EPBC-EPBC telefonicznie - briefing Warszawa
2. Lot
3. Telefon na briefing EPWA
4. Telefon na FIS Poznań
5. Telefon na briefing EPWA
6. Omyłkowy telefon na FIS Poznań (telefon podany przez W-wę)
7. Telefon na poznański briefing - zamknięcie planu lotu.

Pytania do Zespołu "Latajmy Bezpiecznie" - czy ja o czymś nie wiedziałem? Czy ten system zamykania planów lotów obowiązuje od zawsze? Czy Pani z Warszawy nie może być tak miła jak Panowie i Panie z Poznania? (Nie jestem uprzedzony!)
. Co to znaczy (informacja od znajomego instruktora z warszawskich Babic), że Briefing Warszawa nie zamyka planów lotów, a Poznań tak. Gdzie mogę znaleźć tę informację?

Od Zespołu

Na podstawie Zgłoszenia przygotowaliśmy artykuł, który został opublikowany w Przeglądzie Lotniczym.

Od Zespołu

Pod koniec roku 2012 w AIP Polska zmienione zostały zapisy dotyczące planów lotów, a w szczególności kwestii ich zamykania. Zapraszamy zatem do lektury rozdziału ENR 1.10-5 dużego AIP Polska, np poprzez stronę ais.pansa.pl lub europejski serwis EAD (ead.eurocontrol.int). Zachęcamy także do lektury naszego artykułu z numeru 2/2013 Przeglądu Lotniczego.

Pobierz artykuł Zespołu

Załączniki:
Pobierz plik (PLAR_FPL.pdf)PLAR_FPL.pdf