24/2012 Techniczna uwaga dot. autoland A320 z jednym ENG REV deactivated

Opis zgłoszenia

Wykonywałem treningowe podejście CAT III B bez wysokości decyzji (DH) w autoland. Samolot był dopuszczony do operacji z MEL REV 1 Deactivated. W dokumentacji samolotu nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wykonywanie lądowań automatycznych (autoland) z zablokowanym rewersem.
Podczas lądowania wiatr był z prawej strony o wartości 50% dopuszczalnego wiatru dla lądowania automatycznego.
Lądowanie przebiegło bez problemów, natomiast dobieg był nieudany. Po otwarciu rewersów dało się odczuć mocną tendencję do ściągania samolotu w prawo. W holding punktach nie znajdowały się inne samoloty mogące zakłócić sygnał ILS.
Nałożenie się dwóch rzeczy, średni wiatr z prawej (naturalna tendencja do zakręcania samolotu w prawo), użycie jedynie prawego odwracacza ciągu (tendencja do zakręcania w prawo) spowodowało niemożliwość utrzymywania przez samolot localizera po przyziemianiu. Dobieg dokończyliśmy ręcznie.
Pragnę zwrócić uwagę, że dokumentacja producenta nie wspomina słowem o możliwości takich sytuacji.

Od Zespołu

Zespół serdecznie dziękuje za powyższe zgłoszenie – uwaga techniczna, która jest do przemyślenia dla pilotów w/w typu i nie tylko. Przy okazji jest to przykład na dobre użycie latajmybezpiecznie.pl – o taką wymianę doświadczenia chodzi, o Safety Culture. Oczywiście jest pewne ograniczenie zgłoszenia – nie wiemy czy został już wypisany ASR, czy sprawa ewentualnie została wyjaśniona w oparciu o dane z FDR – ale Zespół nie może zajmować się drobiazgowym dochodzeniem, nie o to chodzi.

Zapytanie zostało przekazane dalej, do producenta, jednak nie spodziewamy się innej odpowiedzi niż: „żeby odpowiedzieć musimy mieć dane, które musi dostarczyć linia (w której się to wydarzyło) i które możemy przeanalizować. Prosimy składać standardowy ASR w takiej sytuacji". Będzie to oczywiście rozsądne przypomnienie o drodze raportowania w linii lotniczej – najlepsza metoda dochodzenia co się stało i wprowadzania długofalowych zmian.

Interesujące przemyślenia na temat użycia rewersu można znaleźć m.in. SKYbrary.aero