02/2013 Nadzór nad FTO

Opis zgłoszenia

Zespół otrzymał zgłoszenie na temat braku odpowiedniego nadzoru państwowy nad działalnością jednej ze szkół lotniczych. Poruszanym problemem jest zatwierdzona przez Nadzór osoba kierownika szkolenia. Samo zgłoszenie jednak nie jest jednak przykładem na dobrą praktykę podziel się doświadczeniem jest raczej typu: firma X robi źle – podpisano firma Y.

Takich zgłoszeń – zwłaszcza nazw firm – nie możemy absolutnie przekazywać dalej, do Nadzoru. Czy takie zgłoszenie w ogóle przyjmować? Zwłaszcza, że Zespół nie może prowadzić dochodzeń – stąd musi uważać na różne rodzaje pomówień.

Zgłoszenie to jednak nie jest anonimowe i rzeczywiście dotyczy szeroko pojętego bezpieczeństwa. Co prawda, jak w bardzo wielu przypadkach, to Urząd powinien być wprost adresatem takiego zażalenia na organizacje. Z drugiej jednak strony problem certyfikowania i nadzoru nad FTO nie jest jednak błahy, ostatnio go dyskutujemy bardzo często, problem był poruszany też wcześniej. Ogólnie więc nie było by dobrze, gdyby był kompletnie pominięty.

Jak zwykle, następuje całkowita de-identyfikacja osób, miejsca, organizacji... Nie będzie tekstu zgłoszenia na stronie.

Pozostaje tylko nagłówek – tak będziemy pamiętać o sprawie.