05/2013 Przelot przez aktywne strefy TRA

Opis zgłoszenia

Z uwagi na częste kierowanie lotami, chciałbym zwrócić uwagę na powtarzający się problem polegający na wlotach w aktywne strefy przez szybowników wykonujących przeloty trasowe. Konkretna sprawa dotyczy wlotu szybowca w strefę, w której wykonywane były skoki spadochronowe z FL145. Zdarzenie miało miejsce w maju br. na jednym z lotnisk aeroklubowych.

W tym dniu jednocześnie odbywały się skoki i termiczne loty szybowcowe. "Naruszyciel" został zauważony na wysokości ok. 1700 m AGL z innego szybowca będącego nieco wyżej. Po kilkakrotnych próbach wywołania na częstotliwości "miejscowej" jak i organu FIS nikt na wezwania nie odpowiedział. Sprawa była o tyle poważna, że a/c wyrzucający osiągał już wysokość wyrzutu skoczków spadochronowych.

Chciałem Państwu zwrócić uwagę na ten fakt z kilku powodów: - taki stan rzeczy świadczy o kompletnym braku przygotowania pilotów do lotów trasowych, - jest to nie pierwszy zaobserwowany prze ze mnie taki przypadek. Uważam, że warto by było "uświadomić" szczególnie szybowników w sprawach znajomości struktur przestrzeni powietrznej oraz w zasadach prowadzenia łączności lotniczejna pokładach szybowców poinstalowane są radiostacje z płynną regulacją częstotliwości, co umożliwia porozumienie się z każdym organem ATS oraz z kierownikami lotów na poszczególnych lotniskach.

Od Zespołu

W sprawie Zgłoszenia 05/2013 oraz 06/2013 opublikowaliśmy artykuł w miesięczniku Przegląd Lotniczy.

Załączniki:
Pobierz plik (Strefy_PLAR.pdf)Strefy_PLAR.pdf