07/2013 Dostęp do danych radarowych

Opis zgłoszenia

IMGW zablokowało dostęp do danych radarowych. Wpływ takiej blokady na bezpieczeństwo operacji lotniczych (szczególnie lotnictwa GA) jest poza dyskusją. Więcej info pod linkiem:

http://dlapilota.pl/wiadomosci/dlapilota/radareu-bez-danych-z-polski#comment-24392

Biorąc pod uwagę, że za zakup danych meteo dla potrzeb osłony meteorologicznej lotnictwa odpowiada PAŻP (szczegóły w tzw. umowie lotniczej) czy nie byłoby wskazane w szeroko pojętym interesie lotnictwa ogólnego aby wyjaśnić czy w zakres zakupu wchodzą dane wykorzystywane do osłony meteo GA? Jeśli tak to czy nie powinny znaleźć się tam dane radarowe?

Od Zespołu

Każdy, kto próbuje w burzowy dzień zabrać informacje jak wykonać bezpieczny lot z A do B potrzebuje mapy radarowej. To, że IMGiW spowodował przejściowo, że serwis www.radareu.cz zaprzestał publikacji danych dla Polski było naprawdę skandalem! Zastanawialiśmy się jak możemy najskuteczniej zareagować - w przeszłości kontakty z IMGiW już mieliśmy, niestety dość jednostronne. Na szczęście reakcja społeczna była natychmiastowa i bardzo mocna.

To niepojęte jak można pozwolić, by monopolista IMGiW kasował pieniądze za dostęp do danych, do których dostęp posiada dzięki podatnikom. Mapa radarowa w awiacji to bezpieczeństwo - na co próbowaliśmy w delikatny i dyplomatyczny sposób zwrócić uwagę rządzącym w tej organizacji. Nie wspominając o tym, że dla przeciętnego obywatela te dane też mają praktyczne znaczenie w okresie występowania silnych burz. 

Rozumiemy, że IMGiW się przyznaje teraz do błędu i będzie dostęp do map radarowych - m.in. dla www.radareu.cz. Oczywiście dziwi dlaczego w takiej prostej sprawie jest jakikolwiek problem ze strony IMGiW. Będziemy się cieszyć jeśli sytuacja się unormuje i nikt nikogo nie będzie musiał pouczać. Dostęp do aktualnych map radarowych - to jest dla nas wszystkich najważniejsze.