19/2013 Podejścia na dwa równoległe pasy

Opis zgłoszenia

Zgłaszam temat dopiero teraz ale zbieram się z tym od lipca. Mianowicie podchodząc pewnego popołudnia na pas 28 na EPBC byłem dosłownie 10 sekund od samolotu poprzedzającego. Oczywiście był to lot VFR, jednak AFISowiec powinien zapobiec w jakiś sposób tej sytuacji, Zamiast tego świadomie do tego dopuścił i dał zgodę najpierw samolotowi lecącemu przede mną, a zaraz potem mi z numerem dwa. Jednakże ja, lecąc zgodnie z kręgiem, nie przekraczając trasy AK, w przeciwieństwie do poprzednika, w wyniku czego wyszedłem minimalnie przed drugi samolot z jego prawej strony. W tym momencie ja znalazłem się na prostej do 28 (beton) i miałem rozpocząć dalsze zniżanie i konfigurowanie samolotu, w tym momencie drugi samolot zgłosił, że on w takim razie zrobi crossa i wyląduje na pasie 28R (trawiasty) bo będzie miał bliżej do kołowania. Zaprzestałem dalszego zniżania ponieważ zauważyłem, że druga maszyna wchodzi pod nas i leci w kierunku pasa 28R. Uważam, że sytuacja była skrajnie niebezpieczna ponieważ: a) tamten samolot wlatując pod nas nie miał szans nas widzieć, b) separacja była na tyle niska, że przy turbulencji była realna szansa zduszenia nas na poprzednika/drugi samolot. Dlatego też uczulam aby nie latać na skróty to raz, latać zgodnie z kręgiem to dwa, a panów z AFIS-u, aby widząc tak wyraźną możliwość zaniżenia separacji, reagowali szybko. W samolotach GA nie mamy współpracujących TCAS-ów, które się skomunikują w sekundę i dadzą Resolution Advisory, które dadzą 100% pewność bezpiecznego rozwiązania konfliktu, czasami ludzie nie mają tak dużo czasu na to lub podejmują decyzje prowadzące do sytuacji niebezpiecznych.

Od Zespołu

Bardzo dziękujemy za to zgłoszenie. Dotyczy ono bardzo ważnej sprawy – prawidłowego latania po kręgu. To bardzo dobry temat, bardzo na czasie. Pamiętamy, że podczas lotów w przestrzeni niekontrolowanej obowiązuje prawo drogi. Pamiętamy o nie wyprzedzaniu się na kręgu (w wyjątkowych przypadkach – np. przy znacznej różnicy w osiągach statków powietrznych – obowiązują prawo drogi).

Musieliśmy zostawić w zgłoszeniu informację o tym gdzie zdarzenie miało miejsce. Niestandardowy krąg EPBC jest faktem, jego znajomość jest bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa wszystkich na tym lotnisku. Pamiętamy, że pilot górnopłata (np. popularna Cessna 152) nie będzie widział prawie nic nad sobą, a dolnopłata – pod sobą. Stanowi to poważne zagrożenie podczas wznoszenia i zniżania.

Ważna uwaga: na EPBC mamy już oficjalnie AFIS. Informator AFIS powinien informować o ruchu i ostrzegać, ale też przypominany – nie jest on kontrolerem ruchu lotniczego, ani „kierownikiem lotów”. Nie wydaje zezwolenia na lądowanie, ani na start, nie ustala kolejki do lądowania. Instytucja „kierownika lotów” – znana od lat, tak bardzo potrzebna podczas wykonywania lotów szkolnych – formalnie zniknęła z przepisów organizacji ruchu lotniczego na lotniskach. Ta fundamentalna zmiana dokonała się w zasadzie niepostrzeżenie i spowodowała zauważalny brak standaryzacji w ATZ lotnisk w naszym kraju. Zwracamy na to uwagę, choć nie zmienia to wymowy przesłania tego zgłoszenia: latajmy starannie na kręgu. Dla informatora AFIS stanowi przypomnienie - obserwować i ostrzegać, dla pilota – że to on jest na kręgu za wszystko odpowiedzialny.