07/2014 Nieoświetlony komin - okolice MIKE (EPPO)

Opis zgłoszenia

Proszę o interwencję związaną z brakiem oświetlenia komina w rejonie punktu EPPOM. O powyższym informowałem (w lutym 2014) kontrolera EPKS oraz FIS Poznań. Do dnia dzisiejszego komin jest nie oświetlony.

Jednocześnie proponuję przesunięcie punktu Mike w kierunku wschodnim, gdyż może dojść do sytuacji, którą wszyscy pamiętamy po katastrofie samolotu wykonującego lot do EPBC przez punkt Zulu.

Od Zespołu

Komin ma wysokość 150 m AGL. Posiada prawidłowe oznakowanie dzienne. Kiedyś należał do Swarzędzkich Fabryk Mebli. W 2006 r. wszystkie akcje SFM zostały sprzedane firmie Supra JS Sp. z o.o. z Warszawy.

Wspomniane nieprawidłowe oświetlenie komina było już raz zgłaszane do Zespołu (Zgłoszenie 06/2012) – sprawę przekazaliśmy do ULC.

Ze względu na lokalizację komina (Mosina) w pobliżu punktu Mike (pałac w Mosinie) stanowi on doskonały punkt orientacyjny. Niestety, brak oświetlenia komina i jego lokalizacja w pobliżu lotniska wojskowego Krzesiny i komunikacyjnego EPPO stanowi poważnie zagrożenie bezpieczeństwa.

Po upływie równo 2 lat od pierwszego Zgłoszenia należy stwierdzić, iż działania ULC okazały się nieskuteczne. O sprawie wie od Zespołu dowództwo bazy lotniska w Krzesinach oraz Inspektor Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów wraz z właściwą władzą terenową. Efektem ich działań jest tylko pismo ULC do UM Mosina informujące o podjęciu działań oraz wydanie NOTAM o nie oświetlonej przeszkodzie.

Zespół ponownie wystąpił do ULC w w/w sprawie. Uważajmy na tą przeszkodę!

Od Zespołu

W przedmiotowej sprawie Zespół otrzymał pismo z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Załączniki:
Pobierz plik (ULC_komin w Mosinie.pdf)ULC_komin w Mosinie.pdf