01/2015 Uwaga na LOZ i LDZ

Opis zgłoszenia

W najnowszej paczce poprawek do AIP-Polska AIRAC Ammendment 159 pojawiła się informacja o zmianie pomocy nawigacyjnej w pobliżu lotniska Łódź-Lublinek. Zmienia się jej lokalizacja – zamiast Lipin będzie Wiączyń, zmieniają się procedury podejścia.

Problem w tym, że pozostawiono tę samą częstotliwość 112,4 MHz. Dodatkowo znak wywoławczy „LDZ” zmieniono na „LOZ” - może to jest różnica dla komputera pokładowego, jednak dla oka pilota lecącego „analogowo” z mapą Jeppsena (albo, co gorsza – z jej kserokopią) w ręku już może nie być takie oczywiste. Taka sytuacja może prowadzić do tego, że pilot nie spostrzeże faktu, że dostroił się do innej pomocy.

Jeżeli porównamy procedury podejść instrumentalnych w Łodzi, szczególnie podejścia VOR DME RWY 25, to można zauważyć, że wykonanie „starej” procedury w oparciu o nowy VOR zaprowadzi nas prosto w kierunku VFR-owego punktu SIERRA, który jest intensywnie wykorzystywany jako miejsce oczekiwania dla lotnictwa GA. Podchodzący pilot będzie wypatrywał samolotów na lewo od siebie, gdy tymczasem „wmelduje” się prosto w holding. Pomijam problemy ze znalezieniem świateł drogi startowej, gdyż te skończą się co najwyżej konsternacją, odejściem na drugie okrążenie i spaleniem nieco większej ilości paliwa. Choć z drugiej strony, dla kogoś, kto przeliczył się z oszacowaniem zapasu benzyny i podchodzi „na oparach” to też może być istotny problem. Uważam takie rozwiązanie za zagrażające bezpieczeństwu ruchu lotniczego. Może jeszcze jest czas by zmienić częstotliwość, na jakiej pracować będzie nowe urządzenie?