07/2015 II kategoria ILS a oświetlenie dróg kołowania

Opis Zgłoszenia

Zastanawia mnie sprawa II kategorii na lotnisku w Modlinie. Pytanie brzmi: w jaki sposób można mieć II kategorię ILS bez podświetlenia osi dróg kołowania - choćby jednej osi drogi kołowania? Samolot ląduje i co wtedy? Samolot gotowy do startu i co wtedy? Nie znam zapisu w prawie, który pozwala zastąpić oś DK za pomocą follow me. Czy jest to jest bezpieczne i jak jest to możliwe?

Temat II kategorii jest nierozłączny z oświetleniem osi dróg kołowania. W takim razie na jakiej zasadzie ULC certyfikował II kategorię na tym lotnisku.

Od Zespołu

Aneks 14 ICAO podaje, że jeśli nie ma oświetlenia drogi kołowania, to zarządzający lotniskiem musi zapewnić prowadzenie z pasa do miejsca postojowego przez pojazd (Follow Me). W rozdziale piątym (podrozdział „Światła”) znajdziemy, że przy widzialności 550-350 metrów (CATII) nie ma obowiązku oświetlenia TWY. Wymóg istnieje przy widzialności 350-300 metrów.

Zatem sytuacja w Modlinie jest zgodna z obowiązującymi przepisami, niemniej wysoce pożądanym standardem byłoby oświetlenie dróg kołowania i wyposażenie wieży w system A-SMGCS. W opinii zespołu wszelkie półśrodki w naszym klimacie – zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym – podnoszą ryzyko kolizji na polu manewrowym lotniska. Dotyczy to w rożnym stopniu wszystkich lotnisk kontrolowanych w Polsce.