12/2014 Mogę lądować, czy nie?

Opis zgłoszenia

Tuż przed lądowaniem spadł mi GPS i uderzył w radio powodując zmianę częstotliwości. Wcześniej umówiłem się z wieżą, że wykonam trzy kręgi. Zgłosiłem „z wiatrem do pasa XX” i otrzymałem odpowiedź. Więc kiedy się zmieniła częstotliwość byłem zdziwiony, że nie dostałem zezwolenia na lądowanie będąc na prostej do pasa XX. Ale skoro wcześniej przekazałem swoją intencję, to mimo wszystko wykonałem swojego konwojera. Po starcie, gdy poprawiłem częstotliwość i wytłumaczyłem wieży sytuację, dostałem zirytowaną odpowiedź, że w tej sytuacji (utrata łączności) powinienem wykonać pełne lądowanie. Na spokojnie brzmi to dosyć logicznie, ale podczas tej sytuacji pomyślałem inaczej. Teraz już wiem co robić jeśli coś podobnego mi się powtórzy.

Od Zespołu

Zgodnie z obowiązującą procedurą, po utracie łączności należałoby wykonać pełne lądowanie. Pas opuścić pierwszą dostępną drogą kołowania i czekać na „follow” celem prowadzenia.

WAŻNE: Niektóre lotniska mają opracowaną procedurę postępowania w przypadku utraty łączności. Procedura ta jest publikowana przez Zarządzającego. Z taką procedurą należy zapoznać się przed wykonaniem lotu na dane lotnisko. Dla przykładu takim lotniskiem jest warszawskie lotnisko im Fryderyka Chopina (EPWA).

Analiza zdarzenia dokonana przez zgłaszającego jest właściwa. Reakcja kontrolera wieżowego jak najbardziej prawidłowa. Zgłoszenie traktujemy za wzorcowe i bardzo dziękujemy za dokonaną przez zgłaszającego analizę przypadku.

Odpowiadając na pytanie: Dowódco, w takiej sytuacji powinieneś wykonać pełne lądowanie.